”Mâine să fii mai bun ca azi”
Scoala Corlateni
inapoi
Şcoala nostră ....

Învăţământul se desfăşoară în patru unităţi preşcolare (grădinițe):
         - Grădinița cu program normal Corlăteni- o grupă cu 20 copii, educatoare PALAMARIU GABRIELA;
         - Grădinița cu program normal Carasa - o grupă cu 20 copii, educatoare AIOANEI FLORICA;
         - Grădinița cu program normal Vlădeni- o grupă cu 20 copii, educatoare CABA LIVIA;
         - Grădinița cu program normal Podeni - o grupă cu 20 copii, educatoare CONDURACHE SIMONA;
     trei şcoli primare:
         - Școala Primară nr. 2 Carasa cu 19 elevi,
         - Școala Primară nr. 3 Vlădeni cu 27 elevi,
         - Școala Primară nr. 4 Podeni cu 25 elevi.
şi o şcoală gimnazială.
         - Școala Gimnazială nr. 1 Corlăteni cu 38 de elevi la clasele 0-IV și clasele V-VIII cu 129 de elevi.
         În cadrul școlii există CDI (centrul de documentare și informare) condus de doamna Apostu Alina Elena. CENTRUL DE DOCUMENTARE ȘI INFORMARE (CDI) este centrul de resurse pluridisciplinate care pune la dispoziția elevilor, personalului din învățământ și comunității locale informații pe suporturi diverse (fond de carte, reviste, casete audio-video, CD, DVD, internet ș.a), inițiază și valorifică în practică proiecte științifice, culturale , sportive și educative și desfășoară activități pedagogice precum și activități de formare.

În comună există cămin cultural în satul Corlăteni cu o sală de spectacole de 200 locuri.

Există la centrul de comună o bibliotecă comunală cu 22 mii volume situată într-un apartament de la parterul blocului.

..
 01/02/2013

Opinia Publică
Vă place să lucraţi cu AEL ?
Da
Nu